Kartal – Leylek Savaşı

Her ne kadar kulağa uydurma bir hikâye gibi gelse de bugünden yaklaşık 87 yıl önce yani 1934 yılında kartallar ve leylekler arasında çok büyük bir savaş yaşandı. Ve üstelik bu savaş Aydın, Bursa ve Trakya bölgesinde gerçekleşti.

         Olayın detaylarına gelecek olursak.

1934 yılının Haziran ayında 6 tane kartal bir leylek yuvasına saldırıda bulunuyor ve yuva içerisindeki anne ve baba leylekleri öldürerek yavruları kaçırıyorlar. Bundan birkaç gün sonra yine bir grup kartal başka bir yuvaya saldırmak için harekete geçiyorlar. Ancak gittikleri yuvada kimseyi bulamıyorlar çünkü tekrar saldırılacağını anlayan diğer leylekler yavrularını güvenli yerlere taşıyorlar ve gelecek kartallara bir pusu kuruyorlar.

Daha sonra ise her yerden haberler gelmeye başlıyor. Kartallar leyleklerin yuvalarına sürekli olarak saldırıyorlar, kartallar saldırdıkça ise leylekler daha fazla harekete geçerek birlikler oluşturuyorlar. Birkaç gün içinde yüzlerce leylek bölgeye geliyor ve aynı şekilde kartallarda toplanıyorlar. 2 ay sonunda bütün toplanma bitince ise asıl savaş başlıyor.

Olgun leylekler genç olanları koruyarak saldırıya geçiyor ve ilk önce kartalları yoruyorlar sonra ise yaşlı ve tecrübeli leylekler asıl öldürücü darbeyi vuruyorlar. Yaralanan leylekler güvenli bölgelere geri dönerek iyileşmeyi bekliyorlar. İyileşir iyileşmez ise hemen geri savaşa dönüyor ve mücadeleye devam ediyorlar. Ayni zamanda daha uçamayan ya da kendi yemeğini bile yiyemeyen yavru olanların başına onlara bakması için görevli leylekler bırakıyorlar. 

Üç gündür süren leylek ve kartallar savaşında bugün leylekler üstün duruma geldiğinden leylekler yuvalarına gelip yavruları ile meşgul olmuşlardır. Aldıkları yaralarla yuvalarına gelen leylekler, ölen yavruları yuvadan atmışlar sonra dönüp tekrar savaşa gitmişlerdir. Halk yavru leylekleri gözetip kolluyor. Menderes yakınında çalışan çiftçiler 2000 kadar leyleğin takviye birlik olarak savaşa geldiğini bildirmişlerdir.

O dönemde yazılan bir gazete kupüründen alıntı.

Havadaki bu büyük mücadeleyi tabii ki o civarda yaşayan insanlarda farkındalar. Köylüler kartallara karşı leylekleri destekliyorlar, yaralananlara tedavi yapıyorlar ve yavrular için yuvalara yiyecekler taşıyorlardı. En ilginci ise savaş devam ederken her iki tarafa da birçok takviye grubun gelmesi ve onların da savaşa dahil olmasıydı.

Her ne kadara kartallar daha güçlü olsalar bile leylekler sayıca daha üstün ve daha organizelerdi. Böylece savaşta üstün duruma geçtiler ve günler sonra savaş bitti. Leylekler bu savaştan galip çıkmışlardı. Ancak savaş sonunda 29 leylek ve 33 kartal hayatını kaybetti.

Bu sabah şehrimizin üstünden 50 kadar kartal Ege istikametine doğru uçup gitmiştir. Bunların Aydın’daki savaşa gittikleri anlaşılmaktadır. Uzun süren çarpışmalar sonucu 12 ölü, 50 yaralı bedeline zafer leyleklerin olmuş. Kartalların 20 ölü verdiği kaydedilmiş.

O dönemde yazılan bir gazete kupüründen alıntı.

Bu savaş daha sonraları The New York Times gibi büyük gazetelerde de yayılmıştır. Hatta Kara Harp Okulunda kartal ve leyleklerin kullandığı taktikler incelenmiş ve ders olarak öğrencilere verilmiştir.


Kaynakça ve Resimler:

1 ve 2

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Film Tadında Geçecek Dört Mini Dizi

Sıradaki Yazı

Orwell Distopyası 1984

İlgili Yazılar