The Queen’s Gambit

‘EN GÜÇLÜ KİŞİ YALNIZ KALMAKTAN KORKMAYANDIR.’

THE QUEEN’S GAMBIT

Okurken size eşlik etsin.

2020’nin Ekim ayında Netflix üzerinde yayınlanan The Queen’s Gambit, Walter Tevis’in aynı adlı 1983 tarihli romanından uyarlanmış tek sezonluk bir dizidir. Romandan bir sene sonra hayatını kaybeden yazar, The Queen’s Gambit’in zeki kadınlara övgü dolu nitelikte bir kitap olduğunu belirtmiştir. 

Queen’s Gambit Ne Demek?

Bu ifade bir satranç terimidir. Piyonların feda edilmesi anlamına gelmektedir.

Olay Örgüsü

Trafik kazasında annesini kaybeden Elizabeth, 8 yaşında bir yetimhaneye yerleştirilir. Burada daha ilk günden kendisiyle muhabbet eden Jolene kendisinin orada edindiği tek arkadaşı olur. (Bu ikilinin iletişimini biraz daha derinlemesine incelenmiş şekilde izlemek çok daha keyifli olabilirdi.)

JOLENE & BETH

Birbirimize sahip olduğumuz müddetçe yetim değiliz.

JOLENE

Bir gün öğretmenleri, Beth’i tebeşirleri temizlemesi için gönderir. Bu iş için bodrum katına inen Beth, orada Mr. Shaibal’ı satranç oynarken görür. Tam o an Beth’in satrançla tanıştığı ilk an olarak kayda geçer.  Tebeşir temizleme işini tamamen üstlenen Beth bir süre git gel yaparak ve sadece izleyerek bile oyunun en temel noktalarını geceleri kafasında canlandırarak öğrenir. En nihayetinde kendisi Mr. Shaibal’a oynamak istediğini dile getirir ve serüven orada filizlenmeye başlar. Beth’in satranca olan yeteneğini fark eden Mr. Shaibal ona oyunu öğretmeye başlar. Ancak bir gün Beth bir çift tarafından evlat edinilir ve bu ikilinin yolları sonsuza dek ayrılır.

Dizi boyunca dünya çapınca satranç oyunlarıyla karşılaşan Beth, Sovyetleri kendi oyunlarında yenen ilk kadın olarak tarihe geçiyor. 

Dizinin İlham Kaynağı

Dizi gerçek bir hikâyeye dayanmıyor ama ilham kaynağını gerçek hayattan alıyor. Dizide Boris Spassky’i mağlup ederek Dünya Satranç Şampiyonası’nı kazanan ilk Amerikalı olan satranç dehası Bobby Fischer‘dan esinlendiği söylenebilir. 

Yetimhane Etkisi

Evet, Beth satranç oynamayı yetimhanede öğreniyor ve muhtemelen o yetimhanenin kendisine kattığı yegâne şey satrançtır. Ancak bu kazanımın yanı sıra yetimhane kendisini bir noktada köşeye sıkıştırıyor: Sakinleştirici Haplar.

Oradaki her çocuğa bu ilaçlar her gün veriliyor ve bu işi vitamin hapları adı altına gerçekleştiriyorlar. Bu haplar Beth’de bağımlılık yapıyor ve dizi boyunca sorguladığı noktalardan bir tanesi de ona bu yeteneği hapların mı verdiği yoksa tüm hünerin kendisinde mi olduğu.  

Oyuncu Kadrosu

Az ama öz kadrosuyla dikkat toplayan The Queen’s Gambit oyuncuları arasında Harry Potter’dan, Star Wars’dan, Joker’den, The Devil All The Time’dan ve hatta Game of Thrones’dan gelen oyuncular var. 

Elizabeth Harmon

Hayat Beth’e öyle bir yetenek vermiş ama aynı zamanda da öyle sınavlara tabi tutmuş ki hayatta kazanmanın gerçekten zor olduğunun canlı bir örneği kendisi. Bir yandan erkeklerin egemen olduğu bir oyunda başarılarından çok cinsiyetinin konuşulmasıyla bir yandan da mecbur bırakıldığı yalnızlığıyla mücadele ediyor. Tüm bunların üzerine kendisini her daim sorguya çektiği bir konu daha beliriyor: Bağımlılık. 

Mr. Shaibel

BETH’İN İLK – HEP VE EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ

Alma Wheatley

ALMA & BETH

Beth’i evlat edinen kadın. Çok yalnız ve hayatı boyunca birçok konuda bastırılmış bir kadın. Bu ikilinin birbirlerine köstek değil de destek olduklarını gördükçe takdir etmedim değil. Ancak keşke aralarındaki iletişim zaman ilerledikçe ve işin içine maddiyat girdikçe bir köprü görevi görmeseydi. 

Benny Watts, Townes ve Harry Beltik

Üç karakter de birbirinden tamamen farklı tipler. Bambaşka hayatlardan geliyorlar ve her biri Beth’in hayatında ayrı bir yer kaplıyor. Günün sonunda söyleyebileceğimiz tek bir cümle var: Harikasınız beyler! 

Borgov

BORGOV & BETH

Beth’in yalnız Borgov’la değil aynı zamanda kendisiyle olan mücadelesinin maçı. Bu mücadele yalnız Borgov’u değil, Beth’in kazanma tutkusunu, bağımlılıklarını ve kendini gerçekleştirmesini barındırıyor. 

The Queen’s Gambit, bir satranç hikâyesinden çok daha fazlası. Çok küçük yaşta yetim kalan, hayata eksiyle başlayan ve tek arkadaşı satranç olan Beth’in hikâyesi, bir nevi kendini gerçekleştirme hikayesi. Başka bir tabirle sonun başlangıcı. 

The Queen’s Gambit Müzik Seçkisi


Resimler Kaynakça:

1, 2, 3, 4, 5, 6 ve 7

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Şahmeran

Sıradaki Yazı

Galat-ı Meşhur: Doğru Bilinen Yanlışlar

İlgili Yazılar