Revolutionary Road – İnceleme

Revolutionary Road, Richard Yates’in 1961 yılında aynı isimle yayımladığı romandan uyarlamadır. Şimdi ne var bunda zaten bir sürü film kitap uyarlaması olarak düşünmeyin. Bu roman eskiden Amerika’da bayağı bir kişi tarafından okunmuş

Sam Mendes’in en çok kötü eleştiri aldığı ve muhtemelen en sevilmeyen filmi.

Revolutionary Road, Richard Yates’in 1961 yılında aynı isimle yayımladığı romandan uyarlamadır. Şimdi ne var bunda zaten bir sürü film kitap uyarlaması olarak düşünmeyin. Bu roman eskiden Amerika’da bayağı bir kişi tarafından okunmuş bir roman ani şöyle kıyaslayabiliriz, nasıl son yıllarda herkes “Kürk Mantolu Madonna” kitabını alıp okuyorsa bir zamanlar bu roman da öyleydi. Muhtemelen Mendes’in bu kadar eleştiri almasının sebeplerinden birisi de budur. Emmy ödüllü dizi Mad Men izleyicileri kendilerini tanıdık bir zeminde hissedeceklerdir. Gerek iş hayatı gerek ev hayatı olarak gerekse de genel görünüm olarak. Ama filmle ilgili kendi açımdan hayal kırıklığım müzik seçimleriydi. Bence müzikler hiç iyi değildi geri kalanda filmografi ve oyunculuklar gayet başarılıydı. Halen neden bu kadar yerildiğini pek anlamış değilim.

Hikaye

Bu film korkunç bir hayal kırıklığı hikayesi anlatıyor.

Revolutionary Road, 1950’lerin ortalarının görünen masumiyetinde açılıyor ve bizi büyük kanatlı otomobillerin, fıçı tahtası evlerinin ve yemyeşil, bakımlı çimlerin bulunduğu bir banliyölere götürüyor. İki genç bir partide buluşur, evlenir, çocukları olur ve ev kurarlar.

Hikayenin çifti Frank ve April Wheeler ile olayların yaşandığı zamanda tekrardan gördüğümüzde, aralarındaki hava şimdiden gerilimle çatırdıyor. Gençliklerinin o heyecanı kaçtı. April (Kate Winslet) bir zamanlar oyuncu olmaya hevesliydi, ancak insanların tiyatro sonrası sözlerinden ve bakışlarından kötü bir şekilde düştüğünü anlıyorsunuz. . Frank (Leonardo DiCaprio) soyunma odasına yanaşarak onu nasıl rahatlatacağından emin olmadan gergin bir şekilde gülümser. ” Sanırım, işler pek… …umduğun gibi gitmedi, ha?” diyor, bunu kaba olmak için değil destek olmak için söylemiştir ama eşinin bakışından zaten aralarının kötü olması anlaşılıyor.

Frank safından bakınca Knox Business Machines’de hor gördüğü ancak bırakamayacak kadar kayıtsız olmadığı veya çok korktuğu bir işte çalışıyor. Bunun yerine, meslektaşlarıyla uzun martini öğle yemeklerinde aylaklık eder ve aynı Mad Men’ de hep gördüğümüz üzere sekreterler ile eğlenir.

Bu arada April, dağılmakta olan evliliklerinin tehlikelerine karşı çok daha tetikte ve bir kaçış planı tasarlamaktadır. Nato için sekreter olarak iş bulacağı Paris’e taşınabilirler ve Frank sonunda gerçekten ne yapmak istediğini bulmak için özgür olabilir. “Hayatı olduğu gibi yaşamak” bu onların arzusu, hedefleri olur. Ve bir süreliğine kırılgan iyimserlikleri devam eder. Bu plandan bahsettikleri herkes bunun çocukça ve sonradan cayılacak bir fikri olduğunu düşünür. Kendilerine sadece bir müttefik bulmuşlardır; emlakçılarının zihni olarak sıkıntı yaşamış oğlu John(Michael Shannon) hatta kendilerine bunu söylediklerinde “belki biz de deliyizdir” derler.

Derken beklenmedik olaylar meydana gelir ve Frank korkmaya veya kimisine göre daha rasyonel olmaya başlar. Sonradan John tekrar ziyaretlerine geldiğinde olaylar patlak verir ve kavga gerçek anlamda başlar. Buradan sonrasını anlatmayacağım ama ben filmi gerçekten sevdim.

Performanslar

Kate Winslet bence gayet başarılı ve beklenen bir performans çıkarmış. NOT: bu film çekilirken Sam Mendes ve Kate Winslet evliydi.

Leonardo Dicaprio bu filmde biraz sönük kalmış gibi görünebilir ama duygu patlaması yaşadığı sahneleri ile bunu kapatmayı başarabildiği söylenebilir.

Michael Shannon neredeyse diğer oyuncuların rolünü çalacaktı sadece iki sahnesi olmasına rağmen çok başarılı bir oyunculuk sergilemiş. Bunu sırf ben değil birçok sinema eleştirmeni de söylüyor. Yazımı John karakterinin bir sözü ile bitireceğim.

“Kimse gerçekleri unutmaz, Frank… Yalanlarda ustalaşır sadece.”

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Elvis The Pelvis

Sıradaki Yazı

Minimalizm: Az > Çok

İlgili Yazılar