Monopoly

Monopoly Nedir?

Monopoly, emlakçılık konulu, zar ile oynan bir masa oyunudur. 

Kelime olarak İngilizce’de “tekel” anlamına gelmektedir. Oyunun amacı mümkün olduğunca çok emlak satın alarak diğer oyuncuları iflasa sürüklemektir. Oyuncular piyonlarıyla karelerde ilerleyerek döngüyü tamamlarlar. Ancak bu sırada kiralama, satın alma, inşa etme ve ticaretin içinde bulunduğu ekonomik aktivitelerle birlikte ekonomik anlamda oyunun en güçlüsü olmaya çalışırlar. 

Charles Darrow tarafından piyasaya sürülen bu oyun yaklaşık 750 milyon kişi tarafından oynanmıştır. Bu rakam Monopoly’i dünya tarihinde en çok oynanan ticari masa oyunu yapmaktadır.

Monopoly’nin Gerçek Mucidi Kim?

Bu oyun aslında Lizzie Maggie tarafından icat edilmiştir. Maggie bu oyunu yaptıktan sonra patent almak istemiş, ancak ABD’de patent için başvuran kadın sayısının az olmasıyla beraber patent alamamıştır. Patent olmadığı için oyunun el ile yapılmış kopyaları hızla yayılmıştır. Charles Darrow da Maggie’nin oyununun bir kısmını alarak kendi icat etmiş gibi davranmış ve patent almıştır.

Maggie’nin Monopoly’si

Lizzie Maggie 1903 yılında asıl adı The Landlord’s Game olan Monopoly oyununun temellerini atmıştı. Oyununun iki farklı oynanış sistemi bulunmaktaydı. Birincisi anti-monopolist ikincisi ise monopolistti. Anti-monopoliste göre kişinin kazanması için oyundaki herkesin kazancını arttırmanız gerekiyordu. İkinci oynayış sistemi monopoliste göre ise oyunu kazanmak için kendiniz hariç herkesi iflasa sürüklemeniz gerekmekteydi. 

Asıl Amaç

Maggie’nin bu oyunu tasarlarkenki amacı insanların eğlenmesinden ziyade, oyunun iki tarzını da peş peşe oynayan insanlara; bir kişinin diğerlerini iflasa sürüklemesindense herkesin kazanmasının daha doğru olduğunu anlatmaktı.

Geç Gelen Karşılık

Charles Darrow oyunun patentini almak için Parker Brothers adındaki patent şirketine başvurmuş ve oyunu sahiplenmiştir. Tabii daha sonra şirket, oyunun gerçek sahibinden haberdar olmuş, Maggie’yi 60 yaşındayken bulmuş ve kendisine para teklif etmiştir. Maggie de kendisine yapılan bu teklifi kabul etmiştir. Hayatının kalan kısmını normal bir şekilde geçiren Lizzie Maggie 2 Mart 1948 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Son Sözlerim

Lizzie Maggie gibi sadece kadın olduğu için başarmasına izin verilmeyen, önü kesilen, durdurulmaya çalışan tüm kadınlara haklarını elde edebilmeleri için destek olmalı ve hayatın her alanında cinsiyetçi bakış açısını bir kenara bırakmalıyız.


Kaynakça:

1, 2, 3

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

İşe Yarar Bir Şey – Birinci Sınıf Bir Gözlemci Filmi

Next Post

Felsefe Devrimi – Sokrates

Related Posts

Dahi Bir At

Matematikçi Wilhelm von Osten 1900’lü yılların başında bazı hayvanların matematiksel işlemler yapabileceğini düşünüyordu. Düşüncesini ispatlayabilmek için bir at…
Read More