Film Tadında Geçecek Dört Mini Dizi

Les Misérables

“Susmak da bazen yalan söylemekle denktir”

Victor Hugo’nun aynı isimli romanından 2019 yılında uyarlanan Les Miserables (Sefiller) 6 bölümlük bir mini dizi. Fransız İhtilali’nden adalet kavramına, adalet kavramından milliyetçiliğe ve tabii ki de aşka dokunan bu eser Lilly Collins ve Dominic West’in göz kamaştıran oyunculuğuyla beyaz perdeye çok başarılı şekilde taşınmış. Tarihe ve yüreklere dokunan bu eseri kaçırmamalısınız. 

Chernobyl

“Söylediğimiz her yalanla gerçeğe borçlanırız. Er ya da geç, o borç ödenir”

1986 yılında Sovyet Rusya’da meydana gelen nükleer patlamanın iç yüzünü anlatan eser gerçekleri insanlığın yüzüne vuruyor. 9,4 imdb puanıyla dikkat çeken dizi 2 altın küre ve 10 Emmy ödülüne sahip. Nükleer bir patlamanın aracılığıyla insan vicdanına ve birtakım politik gerçeklere değinen dizi, renk tonları ve oyunculuklarla seyirciye bir görsel şölen sunuyor.

Inside Bill’s Brain

“Her çocuğu inanılmaz bir şekilde eğitmiyorsak, her şehir temizlenmemişse, yapacağımız şeyler hiç de az değildir.”

Bill Gates’in çocukluk zamanlarına, Paul Allen ile olan dostluğuna ve eşi ile birlikte Afrika’daki çocuk ölümlerini önlemek için yaptıkları çalışmalara değinen Inside Bill’s Brain, belgesel niteliğinde 3 bölümlük bir mini dizi. Tek gecede bitirebileceğiniz bu dizi size birçok konuda ilham kaynağı olacaktır. 

When They See Us 

“- Adil mi, o kelime ne ki?

+Bilmiyorum, galiba adaletle ilgili.

– Artık daletle ilgili değil, siyasetle ilgili. Siyasette hayatta kalmak demek. Hayatta kalmanın adil bir yanı yoktur.”

Central Park’ta koşu yaptığı sırada acımasızca dövülüp tecavüze uğrayan Trisha Meili davasında haksız yere olayla ilgisi bulunmayan, yaşları 14 ile 16 arasında değişen 5 gencin tutuklanmasını konu alan dizi, tarihe “Central Park Beşlisi” olarak geçen olayı tüm ayrıntıları ile anlatıyor. Adalet ve eşitlik kavramlarının sorgulandığı bu dizide gençlerin yaşadığı zorluklar ve düştüğü durum göz yaşlarınızı akıtabilir ama hiçbir göz yaşı onların hayatlarından çalınan seneleri geri getirmeyecek. 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Mutlu Olma Sanatı

Sıradaki Yazı

Kartal – Leylek Savaşı