Satrancın Mozart’ı : Magnus Carlsen

Ve bizim dünyamızın Beth Harmon’u kim diye soranların karşısına bir isim çıktı: Magnus Carlsen.

Netflix‘in bomba dizisi “Queens Gambit”i duymuş veya izlemişsinizdir. İlk bir ay içerisinde 60 milyondan fazla izlenen yapım satrancın popülaritesini öyle bir arttırdı ki online alışveriş sitelerinde satranç seti talebi %200 den fazla arttı ve chess.com yeni oyuncu sayısını 5’e katladı. Satranç globalde tekrardan hak ettiği değeri görmeye başladı. Dizinin fanları “Dünyamızın Beth Harmon’u  kim?” diye sorduklarında ise karşılarına bir isim çıktı: Magnus Carlsen.

Magnus Carlsen Kimdir?

Sven Magnus Øen Carlsen, Norveçli satranç büyükustası. FIDE sıralamasında 1. sıradadır ve günümüz Dünya satranç şampiyonudur. En yüksek FIDE ELO’su 2882’dir ve bu bir rekordur.

*ELO : Satranç oyuncularının yetenek düzeylerini ölçmek için kullanılan bir derecelendirme sistemi.

Çocukluk Hayatı

Magnus Carlsen 30 Kasım 1990’da Norveç’in Tønsberg kentinde doğdu. Çocukluğunda Finlandiya ve Belçika’da bir süre yaşadıktan sonra 1998’de Norveç’e döndü. Annesi kimya mühendisi olan Carlsen ‘in babası BT danışmanıydı. Carlsen ‘in yetenekleri küçükken de kendini belli ediyordu. Daha 2 yaşındayken 50 parçalı puzzle’ı çözmeyi başardı. Satrancı, bir satranç oyuncusu olan babasından öğrendiğinde daha 5 yaşındaydı. Fakat başlarda pek ilgi göstermedi. 7 yaşındayken, babası Henrik ve en büyük kız kardeşi Ellen Carlsen’in satranç maçlarını evde izledikten sonra satranca olan ilgisi arttı. Carlsen 8 yaşına kadar satrançtan çok futbol oynamayı seviyordu. 8 yaşındayken önce ablasına sonra da babasına karşı ilk galibiyetini aldı ve satranca ilgisi iyice artmaya başladı.

Hobiden Profesyonelliğe

İlk turnuvasını 8 yaşında 1999 Norveç Satranç turnuvasında oynadı. Ve bu turnuvada gerekli başarıyı göstererek Norveç’in en önde gelen satranççılarından birisi olan Simen Agdestein tarafından eğitim almayı başardı. Magnus, 2000 ile 2002 arasında neredeyse 300 turnuvada boy gösterdi. Ve Dünya Satranç Federasyonu’nun düzenlediği organizasyonda 12 yaş altında birinci oldu. 2003 yılında Avrupada düzenlenen satranç turnuvalarında mücadele etmek için akademik eğitimine ara verdi. 14 yaş altı Avrupa turnuvasında üçüncü ve 14 yaş altı Dünya şampiyonasında 9. olmayı başardı. 2003’ün Ağustos ayında ise Uluslararası Usta olmayı başardı.

Kariyerinin Başları

2004’te ünlü Tata Çelik Satranç turnuvasını kazandıktan sonra uluslarlarası bir ilgi gören Magnus Carlsen için , büyük usta Lubomir Kavalek “Satrancın Mozartı” dedi ve artık böyle anılmaya başladı. Aynı yılın Mayıs ayında oynadığı  bir turnuvada eski Dünya şampiyonu Anatoli Karpov’u yenmeyi basardı. Ayrıca Dünya şampiyonu Kasporov’la berabere kaldı. Fakat sonraki raundda Kasparov Carlsen’i mağlup etti ve Carlsen’i turnuvadan eledi. 2004’te yani 14 yaşındayken Dubai’de katıldığı turnuva sonrası Büyük Usta unvanını eline  almayı başardı.  Böylelikle bu unvana sahip olan tarihteki en geç üçüncü oyuncu oldu. 2006’da Dünya Hızlı Satranç Şampiyonu Anand’ı da yenerek ilk kez bu kategoride Dünya şampiyonu oldu. 2010 yılına kadar Carlsen katıldığı pek çok turnuvada birinci oldu ve takdire şayan başarılar elde etti. 2010 yılında Dünya Satranç Federasyonu Carlsen’i dünyanın en iyi oyuncusu ilan etti.

Zirve!

Tarih 9 Kasım 2013… Dünya Satranç Şampiyonu Hintli Viswanathan Anand ile dünyada o ana kadar elde edilmiş en büyük ELO derecesine sahip Norveçli Büyük Usta Mangus Carlsen’i karşı karşıya getirecek 2013 FIDE Dünya Satranç Şampiyonası, Hindistan’ın Chennai kentinde başlıyor. Dünyanın pek çok yerinden satranç severler nefeslerini tutmuş, kimin kazanacağını tartışıyorlar. Ve sonunda pek çok insan tarafından “Asrın Maçı” olarak nitelendirilen maç başlıyor. İlk 4 oyun berabere sonuçlanıyor. Hala üstün taraf yok. Carlsen 5 ve 6. oyunları kazanarak çok büyük bir avantaj elde etmeyi başarıyor. 7 ve 8. oyunlarda iki taraf da birbirine üstün gelemiyor. Carlsen artık Dünya Şampiyonu olmaya daha yakın taraf. 9. oyunda Carlsen tarihe geçecek bir galibiyet alarak bir şampiyonun nasıl oynadığını tüm dünyaya gösteriyor. 10. maçın berabere sonuçlanmasıyla beraber Anand’ın umutları artık tükeniyor. Carlsen artık Dünya Şampiyonu!

Son olarak…

Carlsen , bu yazının yazıldığı tarih (Ocak 2021) itibariyle şampiyonluk unvanını halen elinde tutuyor. “Carlsen Devri” hala sürüyor olsa da her kral bir gün tahttan iner. Bakalım Carlsen ne zaman ve kim tarafından tahtından indirilecek…

  • Belki de siz gizli bir şampiyonsunuzdur. Kendinizi 5 yaşındaki Carlsen’e karşı burada sınayabilirsiniz. En azından bir kere deneyin derim. 🙂

Total
25
Shares
4 yorum
  1. Çok güzel bir yazı olmuş Serhat bey .Yazılarınızı hayranlıkla okuyorum 👏🏻👏🏻

  2. Şu kısa satırlara böyle bir Hayatı sığdırmış olmanız cidden şaşkınlık verici. Akıcı ve bilgilendirici. Teşekkür ederim Serhat Bey, yazılarınızın devamını bekliyoruz. Saygılar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Komşunun Sıra Dışı Çocuğu Lanthimos

Sıradaki Yazı

The Social Network – İnceleme

İlgili Yazılar

Karma

Karma’yı çoğumuz duymuşuzdur fakat hala aranızda bilmeyenlerin olduğuna eminim. ‘Ne ekersen, onu biçersin’ atasözünü duymuşsunuzdur. Geçtiğimiz son yıllarda…
Devamını Oku