Karma

Karma’yı çoğumuz duymuşuzdur fakat hala aranızda bilmeyenlerin olduğuna eminim. ‘Ne ekersen, onu biçersin’ atasözünü duymuşsunuzdur. Geçtiğimiz son yıllarda insanların ‘bu neden benim başıma geliyor?’ sorusuyla popüler olan bu durum, içinde bulunduğumuz yılda da popülaritesini korumakta. 

Budizm’e Göre Karma Yasası

  Gelin daha yakından bakalım Karma’ya.. Nereden ve nasıl gelmiştir? Karma Yasası dediğimiz şey aslında nedir?

  Günümüzde birçok mitolojik dinlerin kabul gördüğü bu Karma Yasası’na biz Budizm gözüyle bakalım. Budizm’e göre Karma, Budist yazarlar tarafından “esas, temel, asıl” şey olarak kullanılır. Bu anlamda, ruhani istekler, dünyanın yaradılışı ve onu takip eden düşünceler ve eylemlerin anlamını ifade eder. Tüm eylemler ve düşünceler, Karma’yı oluşturur ve karmaşık dünyaya yön verir. Budist öğretisinin amacı, Karma’ya daha fazla yol açmamak ve bu döngüye bir son vermektir. Bunun için yapılması gereken ilk adım, Karma bağlığına yol açan, ruha zararlı üç sebebi anlamaktır. Bunlar; hırs, öfke, cahillik olarak sıralanır. Olumlu karma için üç yol ise; alçakgönüllülük, iyilik ve anlayıştır.

  Bir eylem sonucunda oluşan Karma’nın niteliğini, o eylemi yapmanın temelindeki amaç belirler. Budist öğretisine göre, bedensel eylem türlerinden olan düşünce ve konuşma, Karma’da büyük önem taşır.

  İstemeden yapılan eylemler için bir düzenleme yoktur. Bir eylemin temelinde ne kadar az art niyet varsa o kadar az Karma toplanır, oluşur.

Buna bir örnek verecek olursak:  “Her kim bir başkasına eziyet ediyor ve buna rağmen iyi bir yaşam arzu ediyorsa, o kişi bir sonraki yaşamında asla mutlu olmayacaktır. Her kim diğerleriyle iyi anlaşıyorsa ve iyi bir yaşam arzu ediyorsa, o kişi bir sonraki yaşamında mutluluk bulacaktır.” (Dhammapada M.Ö)

12 Karma Kanunu

 1. Düşüncelerimizin ve eylemlerimizin iyi veya kötü sonuçları olacaktır. Evrene verdiğin her şey daima sana geri döner.
 2. İstenilen şey, katılımdan gelir. Yani, niyetlerimiz evrimi belirler ve burada büyük sorumluluk biz insanlarındır. Hayat kendi kendini gerçekleştirmez, onun gerçekleşmesi için bizim olmamız gerekir.
 3. Kabul etmeyi reddettiğimiz şeyleri değiştirmeden önce mevcut koşulları kabul etmemiz gerekir.
 4. Kontrol edebildiğimiz tek şey kendimizizdir.
 5. Hayatımızı değiştirmek istiyorsak, önce düşüncelerimizi ve kendimizi değiştirmekle başlamalıyız.
 6. Her şey birbiriyle bağlantı halindedir.
 7. Eğer bir şey istiyorsak, tümünün tamamıyla dikkatimizi o şeye vermeliyizdir.
 8. Eğer ortada bir niyet varsa, bu niyet için düşüncelerimizin, davranışlarımızın ve eylemlerimizin bir olması gerekir.
 9. Yaşanılan her olay ve durum biz ders alıncaya kadar devam etmektedir.
 10. Geçmişte yapılan seçimler ve davranışlar için duygu barındırmamamız gerekmektedir.
 11. Ödüller hiçbir zaman sonucu temsil etmez, asıl mutluluk anda olunan mutluluktur.
 12. Bir ödülün değeri ona ayrılan enerji ve çabanın sonucudur. 

Karma Yasasını Hayata Geçirmek

Çok karmaşık ya da zor gibi görünen bu yasa aslında hayatımızı kolaylaştırmak için olan ve kabul görülüp bu şekilde yaşandığında mucizeler açacak bir yasadır. Niyetlerimiz ve düşüncelerimiz bir enerjidir. Unutulamaması gereken bir şey vardır ki; çevremize ne veriyorsak, çevremiz için ne düşünüyorsak ve ne istiyorsak aslında kendimize geri döneceğidir. 


1, 2 ve 3

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Sartre’ın Aydınları

Sıradaki Yazı

İnsanoğlunun İlk Başarısı Dil Nasıl Doğdu?

İlgili Yazılar