Kadın Beyni Erkek Beyni

İnsanın biyolojik dünyası daima ilgimi çekmiştir. Özellikle de gündelik hayatta bize çok tanıdık gelen olayların altında yatan biyolojik gerçekler…

İnsanın biyolojik dünyası daima ilgimi çekmiştir. Özellikle de gündelik hayatta bize çok tanıdık gelen olayların altında yatan biyolojik gerçekler… İşte tam da bu yüzden Dr. Serkan Karaismailoğlu’nun “ Kadın Beyni Erkek Beyni ” kitabına denk geldiğimde hemen sipariş verdim. Kitabın bültenini okumama bile gerek kalmamıştı almak için. Bülteni okuduğumdaysa kitabın gelişini iple çekmeye başlamıştım.

Son yıllarda gün içerisinde duyduğumuz, yaşadığımız ya da şahit olduğumuz şeylerin bilimle açıklanabildiğini fark ettim. Bu durum da beni daha çok soru sormaya itti. Kafamda dönüp duran bazı soruların cevaplarını ise bu kitapta bulmayı başardım.

Kadın ve erkek beyinlerinin birbirlerinden çok farklı oldukları hepimiz tarafından bilinen bir gerçek zaten. Şu ana kadar yaşadığınız ilişkilerinizdeki sorunları bir düşünün. Bu sorunların insanlar farklılaşsa da benzer olması, insanı ister istemez “Acaba bunun altında başka bir şey mi var?” sorusuna yöneltiyor.  

Dr. Serkan Karaismailoğlu da bu ve bunun gibi birçok soruya cevap veriyor “ Kadın Beyni Erkek Beyni ” kitabında. Okumaya başladığınızda bilimsel gerçekler üzerine kurulu bu kitabın şaşırtıcı bir biçimde akıcılığa sahip olduğunu göreceksiniz. Ayrıca yazarın sohbet havasındaki anlatımı da sıkıcılığı ortadan kaldırıyor.

Kitap içerisinde geçen bilgilerin dayanak noktalarının da açıklanması ihmal edilmemiş tabii. Bu durum biz okuyucular olarak yazara, “Hani kardeşim bunun kaynağı?” diye sormamıza engel oluyor.  

Sayfalar ilerledikçe aslında karşı cinste bir türlü anlam veremediğiniz bazı durumların sebeplerinin biyolojik faktörlere dayandığını öğrenmek sizi şaşırtıyor. Her ne kadar kitabın bültenini okuduğunuzda ne ile karşılaşacağınızı az çok tahmin etseniz de zaman zaman “Bunun da mı açıklaması varmış?” diyerek hayret edeceksiniz. Ayrıca yazarımız ilişkilerde yaşanan tipik durumlar için tavsiyeler vermeyi de ihmal etmemiş.

Kitabın başında yazarımız erkek beyinli dişilerin ve dişi beyinli erkeklerin de var olduğunu belirtiyor ve kitap sonunda bizim beynimizin hangisi olduğunu öğreneceğimizin de sözünü veriyor.

Sözlerimi bitirmeden önce son olarak şunu söylemem gerek. Öğrendiğimiz bilgiler aslında sadece birilerine anlatıp da hava atabilelim diye anlatılmıyor. Öğrendiklerimizi aklımızdan çıkarmayıp karşı cinsi daha iyi anlayabilmemiz asıl mesele. Yazarımızın da kitap içerisinde zaman zaman bu duruma değindiğini ve kitabın yazılış amaçlarından birinin de bu husus olduğunu belirtmeliyim.

Umarım sadece bu kitapta değil, okuduğumuz her kitapta öğrendiklerimiz, sadece hafızamızın bir köşesinde kalmakla yetinmez ve hayatımızın da parçası olur. Ancak o zaman bir kitabı hakkıyla okumuş oluruz.


Total
1
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

The Social Network – İnceleme

Sıradaki Yazı

Neden Kelimeler Bazen Tüm Anlamlarını Yitirir? – Anlamsal Doygunluk

İlgili Yazılar