Eşitlik İçin Kalkan Yumruklar

1968 Meksika Olimpiyatları, olimpiyat tarihinde benzeri görülmemiş bir protestoya ev sahipliği yaptı. 200 metre yarışında birinci gelen Tommie Smith ve Üçüncü olan John Carlos Amerikan milli marşı okunduğu sırada siyah eldiven giyili ellerini havaya kaldırarak dünyaya eşitlik mesajı verdiler

    16 Ekim 1968 Mexico Olimpiyatları’nda herkesin beklediği 200 metre yarışının “start” ı verildi ve yaklaşık 20 saniye sonra biten yarışta Amerikalı sporcu Tommie Smith 19.83’lük dünya rekoru ile birinciliği kapmış, bir sürprize imza atan Avustralyalı atlet Peter Norman gümüş hemen ardından gelen Amerikalı atlet John Carlos ise bronz madalyayı kazanmıştı. Buraya kadar gayet normal ilerleyen yarış süreci madalya töreninde Smith ve Carlos’un yapacağı boykot ile olimpiyat tarihinin en ikonik sahnelerinden birine sahne olacaktı. 

Ayakkabılarını çıkarıp çorapları ile kürsüye çıkan Smith ve Carlos Amerikan milli marşı çalınmaya başladığında yumruklarını sıkarak havaya kaldırdılar. Eldivenlerini olimpiyat köyünde unutan ve Peter Norman’ın önerisi ile Smith’in eldiveninin tekini alan Carlos’un sol eli, Smith’in ise sağ eli havadaydı. Havaya yumruklarını kaldırarak “siyah Amerika’nın gücü” ne vurgu yaptılar. Çıplak ayakları ise fakirliğe bir tepkiydi.

Kirli Zihniyetin Sembolü Avery Brundage

    Uluslararası Olimpiyat Komitesi başkanı Avery Brundage olimpiyat oyunlarını kirlettikleri gerekçesiyle iki siyahi atletin atılmasını emretti ilk başta kabul edilmeyen bu emir Avery’nin tüm siyahi sporcuları menetme tehdidinden sonra kabul edildi. Avery Brundage’nin bu kararı ise geçmişi ile tezatlık uyandırıyordu. Aynı Avery Brundage 1936 Berlin Olimpiyat Oyunları’nda verilen Nazi selamlarını görmezden gelmişti. Ona göre, Nazi selamı olimpiyat oyunlarını kirletmezken Smith ve Carlos’un protestosu olimpiyat oyunları için bir lekeydi.

Protestodaki Beyaz Güç Peter Norman

    Irkçı politikasıyla nam salmış Avustralya’nın atleti Peter Norman bu protestoya destek vererek kendi başarısının göz ardı edilmesine olanak sağladı. Adeta kendi ülkesinde aforoz edilen atlet dört yıl sonraki Münih Olimpiyat Oyunları’na götürülmedi. 3 Ekim 2006’ da vefat eden Peter Norman’nın cenaze törenine Smith ve Carlos da katıldı. 

2012 yılında (öldükten 6 yıl sonra) Avustralya Parlamentosu Peter Norman’a özür mesajı yayınladı. 

Total
11
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

I’m Thinking of Ending Things – İnceleme

Sıradaki Yazı

Sol Eliniz Sizi Öldürebilir!

İlgili Yazılar