Soundtracklerin Tanrısı – Hans Zimmer

Hans Zimmer Kimdir?

Aslında hepimiz bu efsanevi bestecinin eserlerini dinleme fırsatı bulmuşuzdur. Yıldızlararası, Kara Şövalye, Inception ve daha izlediğimiz pek çok efsanevi film de Hans’ın bestelerini dinledik. Peki bu filmlere “Efsane” diyebilmemizde büyüüüük katkısı olan bu besteci kimdir?

Hans Florian Zimmer, 12 Eylül 1957 tarihinde Almanya’nın Frankfurt şehrinde doğdu.  Çocuklugunu Bavyeradaki Falkenstein belediyesinde geçirdi. İlk piyano derslerini bu evde aldı. Fakat derslerin tekdüzeliği ve disipliğinden pek hoşlanmadığı için bu dersler uzun sürmedi. Ama o vazgeçmedi. Müziğe olan ilgisi onu bu sektörün en tepesine çıkaracaktı. Öyle de oldu. Hans ilk başarısını Buggles grubuyla çıkardığı “Video Killed the Radio Star” parçasıyla elde etti. Bu başarının ardından usta besteci film dünyasına “Success İs The Best Revenge” filmiyle adımını attı. Bu adım onun için küçük fakat insanlık için çok büyük bir adımdı.

Neden Efsane?

Bazı insanlar vardır. Zamana karşı galip gelmiş insanlar. Yıllar geçse de yaptıkları unutulmayan insanlar.  Hans Zimmer besteleriyle adını bu insanların arasında yazdığını düşünüyorum. 100 sene belki de 200 sene sonra bile eserleri dinlenecek. Hala adından söz ettiriyor olacak. Efsaneler böyledir çünkü. Zaman onlar için bir engel olmaktan çıkmıştır. Onlar artık ölümsüzdür.

Besteleri Hakkında

Hans Zimmer’in bestelerini belki yüzlerce kez dinlemişimdir. Her biri ayrı bir başyapıt. Fakat benim gözümde bazı besteleri vardır ki sadece bir film müziği olmaktan çıkıp bambaşka bir hal almışlardır.

  • “Time”, sessiz başlangıcı insanın kendiyle baş başa kalmasını sağlıyor.  Uzanıyorsunuz, arka planda “Time” çalıyor, o an düşünceler arasında kayboluyorsunuz. Belki de sevdiğimiz bir insanı düşünüp onu özlüyorsunuz, belki de varlığınızı sorguluyayıp hayatı anlamlandırmaya çalışıyorsunuz. “Time” ın büyüsü bu olsa gerek. Sizi bir an için bile olsa gerçeklikten alıkoyabiliyor.
  •  “Day One”, Yıldızlararası filmini mükemmel yapan etkenlerden birisi. Aslında Yıldızlararası film müziklerinden her biri ayrı bir başyapıt. İnsanı filme öyle bir sokuyorlar ki filmin içinde yaşıyorsunuz. Fakat “Day One” benim için ayrı bir konuma sahip. Bulutsuz bir havada dışarı çıkın, kulaklığınızı takın ve “Day One” açıp sadece yukarıyı izleyin. Ve sadece düşünün. Aklınıza o an ne gelirse.

Hans Zimmer’in bu besteleri benim için ayrı bir konuma sahip fakat sizin için diğer besteleri daha güzel olabilir. Bu tamamen dinlerken size neler hissettirdiğine bağlı. Hans Zimmer bestelemiş bize hissetmek düşer.

Gidip size bir şeyler hissedebileceğinizi gösteren besteler yazmak istiyorum. Sizlere ne hissetmeniz gerektiğini söylemek istemiyorum, ama sadece bir şeyler hissetme olanağına sahip olmanızı istiyorum.

Hans Zimmer
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

Geçmişe Bakmak

Next Post

Lady Bird

Related Posts

Palm Springs

Ah yine mi aynı günde sıkışıp kalma filmi… Galiba endüstri bu fikri pişirip pişirip önümüze koymaya devam edecek…
Read More