Geçmişe Bakmak

İnsanlık yıllar boyunca zamanda geri gitmenin mümkün olup olmadığını düşündü. Peki zamanda geri gitmeden geçmişimizi görebilir miyiz?

Teorik olarak görebiliriz. Bir cismin size olan uzaklığı ile doğru orantılı olarak cismin geçmişteki izlerini görürüz, bunun sebebi ise ışık hızıdır. Baktığınız cisimden yayılan fotonlar size ışık hızıyla geldiğinden dolayı ışığın yol alırken kat ettiği zaman kadar geçmişi göreceksinizdir, bu sayede geçmişe bakabiliriz.

Gelişmiş teknolojili teleskoplar sayesinde gezegenimize çok uzak olan cisimleri gözlemleyebiliyoruz. Bunlardan birisi de Kedi Gözü Bulutsusu. Dünyamıza yaklaşık 3000 ışık yılı uzaklıktadır ve bu nedenle bizim görüntüleyebildiklerimiz 3000 yıl önce gerçekleşmiş olan görüntüler oluyor.

Bu bilgilerden ve Big Bang (büyük patlama)’dan yola çıkarak 2 varsayımda bulunalım. İlk olarak, ne kadar geçmişe bakabiliriz? Eğer evren 15 milyar yıl önce oluştuysa görebileceğimiz en uzak mesafe 15 milyar ışık yılı uzaklıkta olabilir çünkü bundan daha uzak mesafedeki fotonların bize ulaşması için yeterli zaman geçmemiştir. Bir diğer varsayımımız da kendi geçmişimizi görmek olsun (bu varsayım tamamen ütopiktir). Bundan 500.000.000 yıl önceki dünyaya bakmaya çalışalım. Bunun için bundan 250 milyon ışık yılı uzaklıkta, 250 milyon yıl önce bize dönük bir aynaya bakarsak baktığımız aynanın gördüğü dünyanın görüntüsü orda bulunduğu zamandan 250 milyon yıl öncesine aittir ve biz aynanın olduğu yerin 250 milyon yıl öncesini görüyoruz. Bu durumda aynada gördüğümüz dünya görüntüsü 500 milyon yıl öncesine ait oluyor. Geçmişimize teorik olarak bakabileceğimiz başka bir durumsa ışıktan daha hızlı seyahat ederek gezegenimizden uzaklaşmak. Bu teoride ışığın iki katı hızla giderek 1000 ışık yılı uzağa giderseniz siz giderken 500 yıl geçmiş olacaktır bu sebeple dünyada tarih 500 yıl ileri gidecektir bu noktada dünyaya bir teleskopla baktığınız zaman 1000 yıl geçmişi göreceksiniz yani eğer yola çıktığınızda Dünya’da yıl miladi 2000 ise teleskopta baktığınız Dünya miladi 1500 yılındaki dünya olacaktır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

Ayrımcılığa Karşı Atılan İlk Adım

Next Post

Soundtracklerin Tanrısı – Hans Zimmer

Related Posts

Voyager

Evinizden en çok ne kadar uzağa gidebildiniz? Belki şehir dışına çıkmışsınızdır. Belki de farklı ülkeleri gezme fırsatı bulmuşsunuzdur.…
Read More