Ana Dilimiz: Türkçe

İnsan yaşamının vazgeçilmez bir parçası olan dil, insanlar arasında anlaşmayı sağlayan bir araçtır …

İnsan yaşamının vazgeçilmez bir parçası olan dil, insanlar arasında anlaşmayı sağlayan bir araçtır. İnsanlar, duygularını, fikirlerini, sorunlarını birbirlerine aktarmak için dile başvururlar. Duygu ve düşüncelerimizi de ana dilimizle ifade ettiğimiz için bozuk ve gelişmemiş bir ana dili duygu ve düşünceleri aktarmada çarpıklıklara neden olur. Bu yazıda ana dilimiz Türkçe ’nin gelişiminin önemi ve bu gelişimin etkilerinden bahsedeceğim.

Ana dilimiz nedir? Nasıl gelişir?

Ana dilimiz Türkçe, zengin bir dildir. Ancak bu zenginlik yeterince kullanılamamaktadır. Bu zenginliği kullanabilmek yeterli bilgi birikimine bağlıdır. Dil bilimciler tarafından ana dili, çoklukla bir kişinin içinde doğup büyüdüğü aile ya da toplum çevresinde ilk öğrendiği dil olarak tanımlanmaktadır. Bireyin çocukluk çağında tanıştığı ilk dil olması nedeniyle ana dilin öğrenilmediği, edinildiği ya da kazanıldığı hep tekrar edilir. Ana dili geliştirmek bir yığın bilginin kafamıza yerleşmesi demek değildir. Okuyarak, yazarak, konuşarak yani iletişim kurarak gelişebilen; toplum içinde sosyal bir varlık olarak insanın kendini ifade edebilmesi, bireysel gelişimi ve hayatta başarılı olması için ana dili gelişimi şarttır. Bu sebeple çok küçük yaşlarda bu bilincin kazandırılması ve öncelikle ana dilin gelişimi eğitimine önem verilmesi gerektiğini düşünmekteyim.

Edebiyatın Dile Etkisi

Ana dilimizi okuyarak, yazarak, edebi anlamda kendimize bir şeyler katarak ve entelektüel gelişimle birlikte daha üst düzeye çıkarabiliriz. Bu konuda edebiyatın, edebi kültür eserlerinin katkısı unutulmamalıdır. Yazarlar ve şairler de bu anlamda büyük misyon sahibidir. Edebi eserler insanların duygularına tercüman olup, onların hayatlarına dokunup, okuyucuların yaşamlarından izler barındırdıkları için insanlara sadece zihnen etki yapmayıp ruhen de etkisi olmaktadır. Ana dilimiz Türkçe, insanın duygu, düşünce ve hayal dünyasını bütün yönleriyle anlatma ve aktarma gücüne sahiptir. Dünyanın ancak en zengin dillerinde görülen bu ifade gücünden dolayı Türkçe zengin bir dildir. Bu hususta önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, dilimize çok önem vermiş ve gelişimimiz için ana dilimize sahip çıkıp geliştirmemizin zorunlu olduğunu sürekli vurgulamıştır. Yine bir konuşmasında şu sözlerle Türkçe’nin önemini ifade etmiştir:

‘’Türk milletinin dili Türkçedir. Türk dili dünyada en güzel, en zengin ve en kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sever ve onu yükseltmek için çalışır. Bir de Türk dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği nihayetsiz felaketler içinde bugün kendi milliyetini yapan her şeyin dili sayesinde muhafaza olduğunu görüyor. Türk dili, Türk milletinin kalbidir, zihnidir.’’

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Sonuç olarak:

Dünyayı ana dilimizin penceresinden görür, ana dilimizin kavramlarıyla evreni biçimlendiririz. Bu yüzden ana dilimizi geliştirmek hem kişisel gelişimimiz hem de düşüncelerimizi daha doğru ifade etmemiz için önemlidir. Bu sebeple de ana dilimize sahip çıkıp onu en güzel şekilde kullanmaya özen göstermek nihai amacımız olmalıdır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Güzel Atlar Ülkesi Kapadokya

Sıradaki Yazı

İşe Yarar Bir Şey – İnceleme

İlgili Yazılar