Voyager

NASA 1977 yılında Floridada ki üssünden uzaya aralıklı olarak 2…

Evinizden en çok ne kadar uzağa gidebilirsiniz?

Belki şehir dışına çıkmışsınızdır. Belki de farklı ülkeleri gezme fırsatı bulmuşsunuzdur. Dünya’nın bir tarafından yürümeye başladınız diyelim, başladığınız yere olan uzaklığınız yaklaşık olarak 24.000 mil (40.000km). Veya diyelim ki Dünya’nın diğer tarafında ne var merak ettiniz ve yola çıktınız,  alacağınız yol yaklaşık 20.000 km. Çok uzak duruyor değil mi? Kozmik ölçekte düşünürsek bu uzaklıklar hiçbir şey.  

 

Elinize kazma kürek alıp İstanbul’un bir noktasından kazmaya başlarsanız çıkış noktanız Büyük Okyanus’un ortasında bir yer olur. (antipodesmap.com)

Peki ya daha uzaklara gitmek, oraları görmek istersek?

İnsanlık olarak hep bir arayış içindeyiz. Evrende yalnız mıyız? Uzaylılar gerçekten var mı? Varsa neye benziyorlar? Hepimizin sahip olduğu ve hala cevaplandıramadığımız sorular… Peki insanlık olarak bu sorulara cevap aramadık mı? Elbette aradık. Tarih boyunca astronomi merakımız hiçbir zaman dinmedi. Teknoloji çağı ile beraber bu konudaki adımlarımızı hızlandırdık. Bilim insanlarımız bu konularda çok değerli çalışmalar yaptı, uzaya araçlar gönderildi. Bu çalışmaların en meşhurlarından birisi Voyager 1 ve Voyager 2 uzay araçlarının uzaya gönderilmesidir. Gelin biraz bu görevi ve içeriğini öğrenelim.

Voyager

NASA 1977 yılında Floridada ki üssünden uzaya aralıklı olarak 2 uzay aracı (Voyager 1, Voyager 2) birden gönderdi. Bu süreçten beri Voyager uzay araçları Satürn ve Jüpiter’i ziyaret etti ve bu gezegenler hakkında bilgi toplayıp detaylı fotoğraflarını çekti.

 

Voyager 1 bu yazının yazıldığı an itibarı ile (27 Kasım 2020, 17.17) 14.126.261.191 mil uzaklıkta olup yeryüzünden en uzakta olan insan yapımı nesnedir.

Voyager Görevinin Amacı

Bu görevin ilk amacı daha önce de belirttiğimiz üzere Jüpiter ve Satürn hakkındaki bilgimizi arttırmaktı. Bu görevlerini yerine getirdikten sonra Uranüs ve Neptün gezegenleri ile ilgili de bilgi topladı ve bu gezegenleri ziyaret eden ilk uzay aracı oldu. Şu an Solar Sistemimizin dışında araştırmalarına devam ediyor.

Voyager Altın Plakları

Uzaya gönderilen Voyager uzay araçlarında sıra dışı bir şey  vardı: Voyager Altın Plakları.

Plaklarda, dünya dışı yaşam formları ve gelecekteki insanların bulması niyetiyle Dünya’daki hayatı gösteren seçilmiş ses ve görüntüler bulunmaktadır. Bu plakların içeriğini seçme görevini Carl Sagan ve ekibi üstlendi. Sagan ve arkadaşları plağın içine şunları koydu:

-> Sesler (Dalga, rüzgar, gök gürültüsü, hayvan sesleri vs.)

Gönderilen bazı sesleri şu playlist sayesinde dinleyebilirsiniz:

->GÖRÜNTÜLER (Matematiksel ve fiziksel nicelikleri, Güneş Sistemini ve gezegenleri, DNA’nın yapısı, insan anatomisi vs.)

Peki Neden Heyecanlıyız?

Düşünsenize evrendeki akıllı yaşam formlarından birisi bu plağı bulduktan sonra Dünya gezegenini merak edip ziyaret etmeye karar verebilir. Veya binlerce yıl sonra ,eğer insanlık varlığını sürdürebilmişse, bu plağı bir insan bulabilir ve atalarının yaptığı projelerden en azından birisiyle(!) gurur duyabilir. Bizim hayat döngümüze denk gelmesi çok muhtemel olmasa da içimizde biriken soruların cevaplarını alma fırsatı güzel bir şey.

“Bir yerlerde inanılmaz bir şey keşfedilmeyi bekliyor.”

CARL SAGAN

Total
1
Shares
4 yorum
    1. Hevesle ve heyecanlanarak okuduğum bir yazı oldu .Emeğinize ,kaleminize sağlık. Başka yazılarınızı da okumak isterim Serhat bey. İyi günler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Domino Etkisi

Sıradaki Yazı

Palm Springs – İnceleme

İlgili Yazılar