Kuşlar Artık Türbin Yemi Olmayacak

“Kuşlar Yaklaştığında Rüzgâr Türbinlerini Durduran Akıllı Kameralar Kuş Ölümlerini Büyük Ölçüde Azaltabilir.”

Yenilenebilir enerji artık gezegendeki en ucuz enerji konumunda. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler hızla; yıkıcı ve sınırlı fosil yakıtlardan rüzgâr türbinlerine, güneş enerjisine ve hatta daha yaratıcı seçenekleri de değerlendirerek yenilenebilir enerjiye geçmeye çalışıyor.

En iyi yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olmasına rağmen rüzgâr türbinleri, yerli kuş popülasyonlarını öldürdüklerinin iddia edilmesinden dolayı çok fazla eleştiriliyor. Bu eleştirilerin haklılık payı olduğunu söylememiz gerek. Zira araştırmalar, fosil yakıt tüketiminin doğaya verdiği zarar oranının çok altında da olsa türbin kanatlarının kuş ölümlerine sebep olduğunu göstermiştir.

Artık Değil!

IdentiFlight tarafından geliştirilen yeni bir akıllı kamera sistemi, kuşların varlığını tespit ederek rüzgâr türbinlerinin ekolojik etkisini en aza indirme çabasında. Ayrıca bu sistem, kuşların türlerini belirleyip nesli tükenmekte olup olmadıklarını saptıyor ve en önemlisi çarpma öncesinde dönen kanatları kapatıyor.

Journal of Applied Ecology’de yayınlanan bir araştırmaya göre, kamera sistemlerini rüzgâr türbini sahasına yakın bir bölgede kurmak, kuş ölümlerinde yüzde 82’lik bir düşüşü sağlayabilir. Bu durum, kamera sistemlerinin korunma altına alınmış kuş türlerini kurtarmada ciddi bir etkiye sahip olabileceğini ispatlar nitelikte.

ABD, Wyoming’de yapılan bir çalışmada, benzer niteliklerde iki bölge belirlendi. Birine kamera sistemi yerleştirilirken diğer bölgede herhangi bir değişiklik yapılmadı. Sonuçlar deney bölgesinde diğer bölgeye göre %62 daha az ölüm yaşandığını ortaya koydu.

IdentiFlight geliştirdiği projeden şu şekilde bahsediyor:

“Türbin kanatları ile kuş çarpışmaları rüzgâr endüstrisinde uzun süredir endişeye sebep oluyor. IdentiFlight kuş algılama teknolojisi, bu sorunu çözmek ve kuş yaban hayatı ile rüzgâr enerjisinin başarılı bir şekilde bir arada yaşamasını teşvik etmek için geliştirildi. “

Sistem İyi Ama?..

Sistem, birden fazla rüzgâr türbinini kapsayacak şekilde çevresinde bulunan ve korunma altında olan kuş türlerini tespit edip izleyebilen bir kamera kulesi kullanılarak çalışıyor. Kuleler, optik sensörleri kullanarak gelen kuşları tespit ediyor. Yapay zekâsı sayesinde yörüngelerini ve hızlarını belirliyor ve türbinlerin hareketini buna göre ayarlıyor. Ayrıca IdentiFlight, sistemlerinin kuş türlerini 1 kilometreye kadar uzaklıktan algılayabildiğini iddia ediyor.

IdentiFlight ve benzeri sistemlerin, kuş türlerini kurtarmak için büyük ölçekte kullanılabileceği umuluyor. Ancak Bat Drone Shield’ın maliyet analizine göre; çoğu şirketin bir zorunluluk olmadığı müddetçe bu sistem için ekstradan bütçe ayırması pek gerçekçi değil. 

Yani her zamanki gibi para, türlerin korunmasından daha önemli olarak görülüyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Gustav Klimt ve Altınlı Kadını

Sıradaki Yazı

İvan İlyiç’in Ölümü

İlgili Yazılar