Geçmişe Bakmak

İnsanlık yıllar boyunca zamanda geri gitmenin mümkün olup olmadığını düşündü. Peki zamanda geri gitmeden geçmişimizi görebilir miyiz?

İnsanlık yıllar boyunca zamanda geri gitmenin mümkün olup olmadığını düşündü. Peki zamanda geri gitmeden geçmişimizi görebilir miyiz?

Teorik olarak görebiliriz. Bir cismin size olan uzaklığı ile doğru orantılı olarak cismin geçmişteki izlerini görürüz, bunun sebebi ise ışık hızıdır. Baktığınız cisimden yayılan fotonlar size ışık hızıyla geldiğinden dolayı ışığın yol alırken kat ettiği zaman kadar geçmişi göreceksinizdir, bu sayede geçmişe bakabiliriz.

Kedi Gözü Bulutsusu

Gelişmiş teknolojili teleskoplar sayesinde gezegenimize çok uzak olan cisimleri gözlemleyebiliyoruz. Bunlardan birisi de Kedi Gözü Bulutsusu. Dünyamıza yaklaşık 3000 ışık yılı uzaklıktadır ve bu nedenle bizim görüntüleyebildiklerimiz yaklaşık olarak 3000 yıl önce meydana gelmiş olan görüntüler oluyor.

Bu bilgilerden ve Big Bang (Büyük Patlama) ‘den yola çıkarak 2 varsayımda bulunalım.

Varsayım 1 : Ne kadar geçmişe bakabiliriz?

İlk olarak, ne kadar geçmişe bakabiliriz? Eğer evren 15 milyar yıl önce oluştuysa görebileceğimiz en uzak mesafe 15 milyar ışık yılı uzaklıkta olabilir çünkü bundan daha uzak mesafedeki fotonların bize ulaşması için yeterli zaman geçmemiştir.

Varsayım 2 : Kendi geçmişimizi görmek

Bir diğer varsayımımız da kendi geçmişimizi görmek olsun (bu varsayım tamamen ütopiktir). Bundan 500.000.000 yıl önceki Dünya’ya bakmaya çalışalım. Bunun için bundan 250 milyon ışık yılı uzaklıkta, 250 milyon yıl önce bize dönük bir aynaya bakarsak baktığımız aynanın gördüğü Dünya’nın görüntüsü orda bulunduğu zamandan 250 milyon yıl öncesine aittir ve biz aynanın olduğu yerin 250 milyon yıl öncesini görüyoruz. Bu durumda aynada gördüğümüz Dünya görüntüsü 500 milyon yıl öncesine ait oluyor.

Geçmişimize teorik olarak bakabileceğimiz başka bir durumsa ışıktan daha hızlı seyahat ederek gezegenimizden uzaklaşmak. Bu teoride ışığın iki katı hızla Dünya’dan yola çıkarak 1000 ışık yılı uzağa giderseniz siz giderken 500 yıl geçmiş olacaktır bu sebeple Dünya’da tarih 500 yıl ileri gidecektir. Bu noktada Dünya’ya bir teleskopla baktığınız zaman 1000 yıl geçmişi göreceksiniz yani eğer yola çıktığınızda Dünya’da yıl miladi 2000 ise teleskopta baktığınız Dünya miladi 1500 yılındaki Dünya olacaktır.

Total
1
Shares
1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki Yazı

Ayrımcılığa Karşı Atılan İlk Adım – Rosa Parks

Sıradaki Yazı

Soundtracklerin Tanrısı : Hans Zimmer

İlgili Yazılar